2 N Neler Nerede?

Merhaba sevgili gençler, Dere tepe demeden gezen ama lale ve sümbülleri biçmeyen, sülale boyu seyyah olup soyadımız gezmekten bıkmaz anlamında “Durmaz”a çıkan, zavallı nineciğimin oğullarım gitti bari torunum yanımda kalsın diye ismini “Dursun” koyduğu torunuyum. Gelin görün ki ailedeki gezme genleri bana da geçmiş. Bilginin zekâtı paylaşmaktır diyerekten gezip gördüğüm yerleri çok kısacık sizlere anlatacağım:

Pokut Yaylası / RİZE – TÜRKİYE

rizeKaradeniz denilince akla yaylalar gelir. Pokut yaylası da Karadeniz’in engebeli ve sarp yollarından geçilerek meşakkatli bir yolculuk sonunda ulaşılan 2050 metre yüksekliğindeki yayladır. Bir yanı uçurum bir yanı dağlar olan yoldan ulaşılan yayla Rize’nin meşhur Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Yaylaya çıkıp da manzarayı gördükten sonra yolda çekilen zahmetlerin hepsi unutulur. Karşınıza öyle bir çıkar ki, bütün yorgunluğu alır rüzgâra verir. Fazla söze gerek yok resimlere bakın ne demek istediğimizi anlayacaksınız…

Gansu / ZHANGYE – ÇİN

rizeeDünya mirası listesine girmiş olan rengârenk bir arazi… Milyon yıllık kum ve kumtaşlarının karışımından oluşan araziye Danxia adı verilmektedir. Çin’de bulunan arazinin kayaçlarına ve zeminine sahip olduğu renkler o kadar çeşitli ki canlı bir şekilde gözle görmeden inanmak gerçekten çok zor. Bu görünüşe sebep olan maddenin demir oksitler olduğu düşünülmektedir. Kimi bölgelerde yatay bir şekilde devam eden kırmızı rengin altında sarı ve hemen onunda altında mavi ya da yeşil renkli kumtaşları bulunuyor. Renkler yakından incelenirse alçak yerlerde yeşil rengin yüksek yerlerde kırmızı rengin hakim olduğu söylenebilir.. Sanki gökkuşağı semadan inip dağa elbise olmuş!

#rize, #turkiye, #cin