2N Neler Neredeler – Sanki Yedim Camii İstanbul

İstanbul’un Fatih semti sınırlarında bulunan caminin iç kısmı 100 m2, dış çevresi ile 130 m2 olup aynı anda 200 kişinin ibadet edebileceği bir yapıya sahiptir.

Konumu itibariyle apartmanların arasına sıkışmış olan cami kubbesi ile semada hikayesi ile gönüllerde geniş bir yere sahiptir. Bu caminin mimari yapısından yapılış hikâyesi insanı etkilemektedir. Çünkü insan isterse neler yapabileceğinin çok net ve güzel bir örneğidir. Bir rivayete göre Keçecizade Hayreddin Efendi başka bir rivayete göre Adanalı Şakir Efendi nihayetinde güzel yurdumuzun nadide insanlarından birisi, bir camii yaptırıp bunun sevabına nail olmak ister. Gel gör ki dar gelirli bir esnaf olan Keçecizade Hayreddin Efendi/ Adanalı Şakir Efendinin camiyi yaptıracak parası yoktur. O da kendince şöyle bir önlem alır.

Nefsinin arzularını dinlemeyip canı ne çekerse “ sanki yedim” der ve alacağı/ yiyeceği/ giyeceği nesnenin parasını kenara koyar. Böylece yıllarca para biriktirir. 20 yıl sonunda bir camii yaptıracak kadar para biriktirir ve Kırbacı Sokağı’ndaki mütevazı camiyi yaptırır. Yaptırılan cami halk arasında “Sanki Yedim Cami” olarak anılır.

#2NNelerNeredeler, #SankiYedimCamii, #İstanbul, #Fatih, #KeçecizadeHayreddinEfendi, #AdanalıŞakirEfendi