Ayağını Denk Al!

ayak
Onu bir ayakkabı numarası ile eşleştirmeden daha başka ne kadar tanıyoruz?

Evet evet ayaklarımızdanbahsediyorum. Ayaklarımızı süslü püslü ayakkabılarla süslemekten öte ne kadar tanıyoruz?

Farkındalık!

Ayaklarımız… Fark etmesek bile günde ortalama 150 bin adım atıyoruz! Düşünsenize ayakta neredeyse sabit delilenecek işlerde bile bir ileri bir geri adım atmaktayız. Boşuna akılsız başın cezasını ayaklar çeker dememişler. Her hatayı düzeltmek için oraya git buraya git zavallı ayaklar :/ Hal böyle olunca ömür boyunca ortalama 100.000 kilometre yürürüz Bu da dünya etrafında 2,5 tur anlamına geldiğini biliyor muydunuz?

Ne Eksik Ne Fazla…
Ayak, bu yapısıyla dik duran bir canlı için en idealdir. Değişik düzlemlere kolaylıkla uyum sağlama, ayağın bu yapısına bağlıdır. Ayak parmaklarının durumu ise gövdenin öne doğru hareketini destekler. Ayak parmaklarını kaybeden insanlar, ayakta dururken bilhassa yürürken büyük zorluk çekerler.

Neler var Neler…
Normal yürüyen bir kişi ayakları ile sadece beden ağırlını taşırken koşan bir kişi bunun üzerine bir de yaylanmayı taşır. Peki ya bir maraton koşucusunu gibi daha hızlı koşarsa? Ya da paten kayan birisi dönüş birisini, incecik ip üstünde yürüyen insanları düşünün… İnsan ayakları ile aslında ne çok iş yapabiliyormuş. Bunlar nasıl oluyor?

Devamı derginiz Türkiye Çocuk’ta, abone olmak için tıklayın.