Dalda Sallanan Şifa Misvak

fb misvak

Kimileri bir ağaç dalı yada sopa diye küçümsede artık herkes onunbir daldan çok ötesi olduğunu biliyor, ya siz?

Şifa Veren Emir

Modern tıbbın yeni yeni fark ettiği misvağı, İslamiyet 14 asır evvel âdemoğluna öğretmiştir. Peygamber Efendimizin sallallahüaleyhi ve sellem sünneti yani sürekli yaptığı ve Müslümanlara tavsiye ettiği bir davranıştır. Ayrıca her zaman yanında ayna, tarak ve misvak taşırdı. Eshab-ıkiram, savaşlarda bile misvaklarını kullanmayı ihmal etmezlerdi. Nede olsa ademoğluna en iyi gelen şey hep Allahü tealanın emirlerinin içinde…

Hangi Dal?

Erak ağacının bilimdeki adı ile Salvadora persikanın dalından kesilen bir parçadır esasen misvak. Eğer erak dalı yok ise zeytin ağacının ya da nar hariç başka dallardan da olur. Marketlerde yok dil fırçalısı, arka dişlere ulaşanı, orta sert olanı çok sert olanı, fırfır başlısı, sivri uçlusu diye diş fırçası yerine gayet basit ve en iyi diş temizleme aracıdır.

İlk Durak Ağız

Yapılan araştırmalar ile hastalıkların özellikler mide, kalp ve romatizmal hastalıkların kaynağının ağız olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte diş aralarında kalan yemek artıklarının asite olup diş etlerine ve diş minesine verdiği zarar da cabası. Böylece vücudumuzun içerisine giren bakteri ve mikropların ilk duraklarından birisi ağızdır.

İçindeki Sırlar

Misvak, kalsiyum oksalat, kükürt, tanen, saponin, silisyum, mineral tuzlarını içerir. Bu da bir keredaha onun bir daldan çok dahaöte olduğunu kanıtlar. Misvakın içerisinde bulunan saponin bakteri oluşumunu önler. Antiseptik olan misvak mikropları öldürürve ağzımızdan başlayarak iç organlarımıza kadar bize mikroplardan kalkan olur.

Islak Bir Detay

Misvağın öz suyu florür içerir. Misvak kullanırken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki burada da çok ilginç bir özellik bulunmaktadır. Misvak ağıza ilk sürüldüğü zaman ağızdaki ıslaklığı yutmak iyidir ama sadece ilk ıslaklığı! İlk ıslaklık ile florür ağızda dağılır böylece bolca reklamı verilen diş macunlarına taş çıkararak diş çürümelerini ve dişlerin sallanmasını önler. Ayrıca etkisi 48 saat süreyle devam eder. Bu arada bazı diş macunu markaları ‘misvak özlü’ diş macunları bile üretmiştir.

Her Hafta Diş Fırçası Değişimi

Konu diş macunundan açılmışken değinmeden geçemezdik. Neden fırça-macun ikilisi değil de misvak? Bir kere misvağın kullanılan ucunu her hafta biraz keserek yenileyebilir böylece yeni bir fırçaya sahip olabilirsiniz. Şimdi kimse tutup bana her hafta diş fırçasını değiştirdiğini söylemesin, inanmam 🙂 Diş macunları ise ileri derecede baziktir bu durumda ağız içindeki asit-bazdengesini bozar.

Tıbbın Gözünden

Ege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada misvak liflerinin baklava dilimi şeklinde prizmatik bitki kristallerinin olduğu anlaşılmıştır. Bu özelliğin mekanik temizliğe tesiri büyüktür. Bizim anlayacağımız dilde hani ağızın her böylesine alttan üste, önden arkaya her bir dip köşeye kadar ulaşabilecek yapıya sahiptir. Ayrıca Dr. Rodat ve Dr. Kneth Kiodell’in tespitlerine göre, misvakta mikropları imha eden sinnigrin, penisilin ve bugün diş macunlarında kullanılan “sodyum bikarbonat” da bulunmaktadır. Bu maddeler, diş üzerindeki tortu ve artıkları eriterek, dişin delinmesini ve çürümesini önlemektedirler.

Nasıl Kullanmalı?

Misvak’ın uzunluğu bir karış, kalınlığı bir parmak kadar olmalıdır. Misvak’ı tutuş şeklimiz ise sağ elimizin baş ve küçük parmağımız misvak’ın altında diğer üç parmağımız üzerinde olacak şekilde olmalıdır. Misvak kullanıldıktan sonra yıkanır ve baş aşağı bırakılır. Unutmadan, bütün bu yazdıklarımızdan diş macunu ve diş fırçası kullanılmaması gerektiğini çıkarmayın! Diş macunu-fırçası ikilisinin yanında misvak da kullanın yani sizin muhteşem bir üçlünüz olsun misvak-fırça ve macun 😉

#BilimDünyası, #Misvak, #Temizlik, #ModernTıp, #Ağız, #Hastalıklar, #DişFırçası, #DişMacunu, #Şifa, #TürkiyeÇocukDergisi