EJDER DRAGON AĞACI

dragon-agaciİsmini duyunca insana biraz tuhaf gelse de dünyanın tek bir yerinde yetişen bu ağaç tam bir şifa kaynağı!

Hint Okyanusu kıyılarında Somali sahillerine uzanıyoruz… Görünüşü bildiğimiz ağaçların biraz dışında… Mantarı andıran şapka şeklindeki dalların üzerinde kirpi gibi yeşil saçları olan bir ağaç!

Farkı İçinde
Ejder- Dragon ağaçlarını farklı yapan özelliği bu fiziksel özelliği değildir. Kesildiği ya da gövdesinde bir sıyrık aldığı zaman akıttığı kırmızı renkli sıvıdır bu ağacı böylesine önemli ve ilginç kılan.

İçi Dolu Turşucuk
Her ağacın gövdesinde bir reçinesi vardır. Ejder- Dragon ağaçlarının gövdesinde ise kırmızı renkli reçine vardır. Yani bu ağaçların özsıvıları kırmızı renklidir. Yapılan araştırmalarla kırmızı renkli bu sıvının; insan ve hayvan kanında bulunan demir içerdiği saplanmıştır. Yüksek bir antioksidan özelliğe sahip olan bu sıvının bir damlası üç elmadan daha fazla antioksidan içermektedir.

Damla Damla Gelen Şifa
Bununla birlikte iyileştirici ve tedavi edici özelliği olan bu sıvı, Amazon Yağmur Ormanları’nın yerli kabileleri tarafından yüzyıllarca tedavi amaçlı kullanılmıştır. Kanamaları durdurma da, yaraları dezenfekte etmede ve her tür cilt sorunlarını iyileştirmede kullanılmakla birlikte cilt hastalıkları olan deri sıyrıkları, yara ve kesikler, yanıklar, ağız ülseri, böcek ısırıkları, egzama, sedef, akne, sivilce, dudak uçuklarına ve daha başka rahatsızlıklara karşı Ejder- Dragon ağacının reçinesi kullanılmaktadır.

Olmazsa Olmaz Ticaret
Ejder- Dragon ağacından çıkan kırmızı sıvı uzun yıllar kıtalar arasında takas ve ticaret eşyası olarak kullanılmıştır. Öyle ki birkaç yüzyıl öncesine kadar M.S. 1403 doktorlar ve bazı alternatif tıp ile ilgilenen kişiler tarafından reçete ile yazılan ünlü bir ilaç haline gelmiştir. Hatta öylesine ünlenmiş ki artan ticari değeriyle birlikte altın sikkeler ile satılmaya bile başlamıştır.

Yine İnsanlar Yine Tüketim
Tüketici toplumu olarak dünya insanları bir çok nesne gibi gelecek planlaması yapmadan ve yoğun talebi karşılamak adına bir çok ağacın katline neden olmuştur. Neyse ki günümüzde yetkililer tarafından koruma altına alınan bu ağaçlardaki değerli reçine sadece belirli dönemlerde ve belirli miktarlarda alınabilmektedir.

#ejderdragonağacı #ağaç #HintOkyanusu #Somalisahilleri