İlginç Buluşlar

Sakızla Kanser Teşhisi Yolda

sakızSakız nefesimizi tazelemenin yanı sıra artık hayat da kurtarabilir. Bir biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği sakız, kişinin kanser olup olmadığını belirleyebilecek. Bu sakız çiğnendiğinde kişinin tükürüğünde bulunan kimyasal maddeleri emiyor. Çiğnendikten 15 dakika sonra sakız tükürükte, bazı kanser türlerinin salgıladığı kimyasal maddelerin bulunup bulunmadığının tespitini yapabilecek.

 

Elektrikli Bisikletler İçin ABS Fren

motorArtık hepimiz arabalardaki ABS fren sistemine aşina olsa da, bisikletlerde bırakın ABS’yi, hidrolik disk frenler bile çoğumuza uzak geliyor. Fakat Bosch Kaza Araştırmaları merkezinde yapılan 2 araştırmaya göre elektrikli bisiklet kazaları ABS yani (anti-kilitlenen fren sistemi) sayesinde % 25 azaltılabilir. Yine sürpriz olmayacak şekilde Bosch dünyanın ilk elektrikli bisiklet ABS fren serisini üretti.

 

Güneş Panelli Panjur Elektrik Üretiyor

güneşYeni geliştirilen panjurlar sayesinde hem güneşi engelleyebilir hem de elektrik enerjisi elde edebilirsiniz. SolarGaps adlı firma monokristal güneş panelleri kullanarak, elektrik üreten ve de tabi ki evinizi güneşten koruyan bir panjur üretti. Ayrıca bu panjurlar ışık sensörü kullanarak, otomatik olarak en iyi ışık alabileceği açıya dönerek, güneşi izliyor.

#gunes, #elektirik, #sakiz