Küçük Hanımlar

hanim

Kış mevsimi demek uzun upuzun geceler demek… Dersler biter, kitaplar okunur yine vakit kalır. Haydi kalan bu vakitte elbiselerimizi renklendirmeye, çantalarımızı süslemeye…

Malzeme Sepeti: İğne/ İstenilen renkte nakış ipi / Bir parça kumaş / Kağıt / Kurşunkalem/ Cetvel/ Makas

Elimizin alışması için bu nakış örneğini ilk etapta küçük bir parçada deniyoruz. Kumaş parçamızı hazırlayalım. Kumaşımıza birbirine paralel 3 cm’lik iki çizgi çizelim. İpliğimizi iğneden geçirip tek kat yapalım. İpin, iğneden geçmeyen katının ucuna bir düğümcük yapalım. İğneyi,kumaşın altı kısmından resimdeki gibi A noktasından batıp, kumaşın yüzüne çıkarıyoruz. Resimdeki gibi sırası ile iğneyi B ve C noktalarından geçiriyoruz. Buraya kadar her şey tamam. Şimdiii… Aynı işlerimi üst taraftaki çizgiye taşımak için sırası ile resimdeki gibi D ve E noktalarından iğneyi geçiriyoruz. Böylelikle bir aşağıdan iki noktadan ( ilk resimdeki B ve C gibi) bir yukarıdan ( ikinci resimdeki D ve E gibi) iki noktadan iğneyi batarak nakışımızı tamamlayabiliriz

KULAĞINA KÜPE OLSUN

“Kara gün dostu” olmalıdır. Şeytan, nefs ve kötü arkadaş, ara bozmaya çalıştığı için insanların, iyi-salih kişiler ile arkadaşlığı devam ettirmek zor olur. Bunun için, “Arkadaşlık ince ve lâtif bir cevherdir. Korunmasını bilmezsen kazaya uğrar!” demişlerdir. Bu cevheri korumak; arkadaşta kusur aramamak ve hiçbir hatasını görmemekle olur. Çünkü kusursuz insan olmaz. Kusurunu görünce, onu bırakmamalı ve demeli ki: Bu seferlik affet belki de bilmez/ Sürçen atın başı hemen kesilmez.

BİR…

Pratik Bilgi: Eğer çekmecelerinizi temizlerken içini boşaltmadan temizlemek için, elektrik süpürgenizin ucuna ince çorap geçirin.

Kural: Görgü kurallarına göre; esnerken dudağı ısırıp esnemeye mani olmaya çalışmalı. Böyle yapamayan, sol elin arkası ile ağzını kapatmalı.

İpucu: Hamamdan, banyodan çıkınca ve uykudan uyanınca su içmek iyi değildir.

Devamı derginiz Türkiye Çocuk’ta, abone olmak için tıklayın.