Sağlık Olsun – Neden oturarak yiyip içmeliyiz?

balıkMidemiz… Yiyecek ve içeceklerin sindirilip bize enerji olarak geri gönderildiği önemli bir organımız. İnsan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklı olduğunuz biliyor muydunuz?

Pekiii aklınıza, dedelerimizin ninelerimizin bize “ oturarak su iç” demesinin bu durum ile alakalı olduğu hiç gelmiş miydi?

Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse, bu sıvı doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer. Çünkü insan midenin küçük eğriliğine uyan kısmında ismi mide caddesi olan bir oluk bulunur.

 

Su Akar Yolunu Bulur, demişler…

Ayakta içilen sıvı gıdalar, bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını geçerek 12 parmak bağırsağına geçer. Bunun ne gibi bir zararı var demeyin?

mide3

Görünmeyen Tehlike

Eğer insan sıvı gıdayı oturarak içerse bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra 12 parmak bağırsağına geçer. Yani oturarak tüketilen sıvı gıdalar midede temizlendikten sonra bağırsaklara geçerken ayakta tüketilenler direk bağırsağa geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dâhil, birçok insan hastalıklarından korunmuş olur.

Rastgele yerde meşrubatı alıp ayakta içenler bu tehlikeye daha fazla maruz kalırlar…

Daha güzel bir hayat için sağlık şart. Sağlıklı bir yaşam için içeceklerinizi oturarak içmeyi unutmayın 😉

Sağlık dolu günler dileriz…

#Sağlık #Yeme #İçme #Su #Yemek #TürkiyeÇocukDergisi #Karikatür, #Çocuk, #Türkiye, #ÇocukDergisi, #SağlıkOlsun