Şenol Güneş; Beşiktaş Karakterini Buldu

 

Çeşitli takımlarda birçok kez şampiyonluğa oynadı, siftahı Beşiktaş’la yaparak parlak kariyerindeki eksiği tamamladı… Şenol Güneş’le Beşiktaş’taki “Güneşli günler”i konuştuk;

-Hocam şampiyonluk masalını özetler misiniz?… 

“-Şampiyonluğu hak ettik. Emeği geçen bütün futbolcuları alnından öptüm. İki takım yarıştı, ama biz daha iyiydik ve kazandık. İnşallah bu şampiyonluk bize daha güzel günleri getirir…”

-Bu başarıyı yakalamanızdaki sır nedir?…
“-Amacımız rakibi oynatmayan ama kendisi sahada tüm varlığıyla oynayan, dinamik bir takım görüntüsü ortaya serebilmekti, Beşiktaş’ın karakterine uyan sır bu…”
-Saha içi başarısı için neler söylemek istiyorsunuz?…
“-Her futbolcunun başarısı kendine aittir. Hiçbir oyuncuyu ben çıkarmadım, onlar zaten vardı. Güneş herkese doğar yani, yeter ki ondan yararlanmasını bilin…”
-Şimdi Avrupa Şampiyonası var, Milli Takım için neler söylersiniz?…
“-Milli Takım’ın başarısı hem futbol, hem de ülke için çok iyi oldu. Eğer Fatih Terim’e destek verilirse, bu tip başarılar bizi ileriye götürür…”
-Önümüzdeki sezon kaleye takviye olacak mı?…
“-Büyük takımlar her türlü önlemi almak zorunda. Bu Tolga’dan memnun değiliz anlamına gelmiyor. Ama sakatlığı var, cezalı olma durumu var, kaleci transferi yapacağız…”
-Kırgın olduğunuz kimse var mı?…
“-Türkiye’nin problemi şu; Bataklıkta sivrisinek varsa ve yaşıyorsa önce bataklığı kurutmalıyız. Ama biz bataklığı kurutamıyoruz…”
-Zoru seven bir yapınız her zaman hissedildi. Doğru mu bu?
“-10 yaşımdan beri ailenin reisi konumuna da, lider pozisyonuna da geldim. Bu durum zorluklarla büyümeyi ve zorluklara göğüs germeyi öğretti. Bir şeyleri hep savaşarak elde ettim…”
-Temponuz yüksek, ailenize zaman ayırabiliyor musunuz?
“-İşim yüzünden ailemi zaman zaman yalnız bıraktım. Eşim ve iki kızım artık sitem ediyorlar. Dolayısıyla aileme bir haksızlığım var. Onlara borçluyum…”
-Çok kitap okuduğunuzu biliyoruz. Neler okumayı seviyorsunuz?
“-Daha çok felsefe kitaplarına ilgi duyuyorum. Bir ara roman çok okuyordum. Bazen okuduklarımın da boşuna olduğunu anladığım zamanlar oldu. Bazıları ise çok fikir verdi bana…”
-Tebrik ediyoruz hocam. Tavsiyeleriniz varsa seviniriz?…
“-Biz bir oyun oynuyoruz, kazanmanın ve kaybetmenin olduğu. İstiyorum ki, ne kahraman ilan edilelim, ne de yerin dibine sokulalım. Bu bilinçte futbolsever diliyorum…”

Devamı derginiz Türkiye Çocuk’ta, abone olmak için tıklayın.

 

#ŞenolGüneş #Beşiktaş #BeşiktaşJimnastikKulubü #BJK #TürkiyeÇocuk #TürkiyeÇocukDergisi