Akdeniz’de Sinemasal Rüzgarı!

Kültür Bakanlığı İş Birliğiyle Organize Edilen Sinemasal, Binlerce Çocuğun Yüzünü Güldürdü!

Kırsalda yaşayan çocukları sinema başta olmak üzere sanatın tüm renkleri ile buluşturan Sinemasal dördüncü yılında #gülümse temasıyla Akdeniz’in çocukları için yola çıktı.

3 Ekim Pazartesi İstanbul’dan yolculuğuna başlayan festival, 6-8 Ekim tarihleri arasında ilk durağı olan Antalya’daki etkinliklerini tamamladı. 6 Ekim Perşembe akşamı Korkuteli ilçe merkezinde bulunan Şehitler Parkı’nda gerçekleşen açık hava film gösterimine katılan yediden yetmişe herkes nostaljik sinema keyfini yaşama şansını yakaladı.

7 Ekim Cuma günü Antalya’nın tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret eden 50 kişilik Sinemasal gönüllü ekibi, aynı günün akşamında gerçekleşen çalıştaylarla, kültür ve sanatın sosyo ekonomik büyüme üzerindeki etkisini tartıştı.

Akdeniz’in çocuklarına masalsı bir festival konsepti hazırlayan Sinemasal ekibi, 8 Ekim Cumartesi günü sabahı erken saatlerde Korkuteli’ne bağlı Küçükköy’e ulaştı. Konserden sinemaya, boyama atölyesinden gösterilere kadar birçok etkinlik çocukların hayatına renk kattı. Yaşanan coşku ve sevinç dolu anlar çocukların yüzüne yansıdı.

Antalya etabının kapanış konuşmasını yapan festivalin genel sanat yönetmeni Enes Kaya, 2013’ten bu yana Türkiye’nin 22 farklı ilinde çalışmalar yürüttüklerini, büyükşehirlerde gerçekleşen kültürel ve sanatsal etkinlikleri kırsal bölgelerde yaşayan çocuklara taşıdıklarını, hazırlanan etkinliklerle çocukların hayatlarında unutamayacakları masalsı bir festival atmosferini yaşadıklarını dile getirdi. Konuşmasını, Korkuteli Belediyesi’nin misafirperverliğine, başladıkları ilk günden bugüne Sinemasal’ı destekleyen T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne ve Sinemasal Antalya etabının destekçisi olan Gupse Özay’a teşekkür ederek tamamladı.

Low-Sinemasal-Akdeniz-Afiş

Antalya’nın ardından Karaman ili Ermenek ilçesindeki etkinliklerle yolculuğuna devam eden festival gittiği her ilde aşağıdaki üç günlük programı uyguluyor:

1.Gün: ‘’Şehrin Gözdesi’’ Etkinliği

2.Gün: Kültür Gezileri ve Sosyal Zirveler

3.Gün: Sinema Artık Köylerde!

Festival Takvimi:

09-11 Ekim Ermenek, Karaman

12-14 Ekim Tarsus, Mersin

15-17 Ekim Seyhan, Adana

18-20 Ekim Kadirli, Osmaniye

21-23 Ekim Antakya, Hatay

Bu sene BARIŞ ve UYUM içinde dünyayı daha GÜZEL bir yer yapıyor muyuz? sorusuyla yola çıkan festival, tüm büyük küçük prens ve prensesleri bekliyor.

#sinemasal #akdeniz #festival #antalya #karaman #mersin #adana #osmaniye #hatay #gülümse