Derman Baharatçı

Sobadaki hikmet

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz ayrılır. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır. Soba yerden 1 m. kadar yukarda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar. Kimyacı, “adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış”; fizikçi, “adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş”; jeolog, “burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangin olasılığını azaltmayı amaçlamış”; matematikçi, “sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış”; antropolog, “adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş”. Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarda olmasının nedenini sorarlar.,

Adam cevap verir:
– “Boru yetmedi.”

 

İzci adayları

oyuncakOymakbeyi, izci adaylarını karşısına toplamış, onlara izciliğin ilkelerini anlatmaya çalışıyordu: – “Bakın çocuklar,” dedi. “Bir izci, her gün, hiç olmazsa bir kez birine yardımcı olmalıdır. Hastalara, yaşlılara, muhtaçlara.. Her sabah okula geldiğiniz zaman size bir gün önce nasıl bir iyilik yaptığınızı soracağım. Tamam mı?” Ertesi sabah oymakbeyi çocukları toplayıp sordu: – “Söyleyin bakalım… Dün ne gibi bir iyilik yaptınız?” Bütün çocuklar, hep bir ağızdan: – “Yaşlı bir kadının karşıdan karşıya geçmesine yardım ettik efendim.” Adamcağız şaşırdı: – “Hepiniz mi?” – “Evet efendim, hepimiz birden” -“Neden?” Çocuklardan biri cevap verdi: – “Kadın karşıdan karşıya geçmek istemiyordu da, ondan efendim!”

 

Sadık mıdır?

Bir adam diğerine sorar: – “Köpeğinizi satın almak istiyorum ama sadık mıdır?” – “Hem de fazlasıyla sadık. Size bu konuda yüzde 100 garanti verebilirim.” – “Nasıl bu kadar emin olabilirsiniz?” – “Şimdiye kadar 5 kere sattım. Her seferinde de geri geldi.”

 

Zeynep DELİL / BURSA

SORU: Derman Abi, neden yemek yeme ihtiyacı duyarız?
CEVAP: Annelerimiz yeni yemekler yapabilsin diye.

Umut BURNAZ/ RİZE

SORU: Derman Abi, Güneş’e çıkmak için asansör gerekir mi?
CEVAP: Ben merdiveni tercih ettiğimden hala yoldayım, ulaşınca sana söylerim.

Melih ÖZTÜRK / ZONGULDAK

SORU: Derman Abi, teknoloji ne anlama gelir?
CEVAP: İnsanlar pek bilmese de zaman canavarı ya da vakit kaybı olarak da kullanılır.
SORU: Derman Abi, kırık pirinç diye bir şey varmış. Kim üzmüş o pirinci?
CEVAP: Hep o tereyağın suçu kavurup duruyor zavallıyı.
SORU: Derman Abi, dayı ile amcanın ne farkı var? Sadık mıdır? CEVAP: Bıyık farkı olabilir.

#baharatci, #derman, #izci