Renk Değiştirenler

 

Merhaba ben Bay Büyüteç.
Bir musluk damlar da sesinden uyanırım diye geceleri su vanasını kapatacak kadar pireyi deve yapan biriyim. Büyütecim ile kafama takılan her şeyi en ince ayrıntısına kadar incelerim.
Sakinlik Lütfen!
Geçen gün sahilde dolaşırken kola benzer bir şeyler gördüm. Biraz daha dikkatle bakınca bunun bir ahtapot olduğunu anladım. Fakat ahtapot birden kayboldu diye düşünürken aslında kaybolmayıp kum rengini aldığını fark ettim. Ne olmuştu ahtapota? İşte karşınızda “Kafadan Bacaklılar Nasıl Renk Değiştirir? ” sorusunun cevabı:
Büyütecimin Marifeti
Ahtapot, mürekkep balığı gibi canlılar kafadan bacaklılar grubuna girmektedir. Sahiden de öyle değil mi, ismi cuuuk diye oturmuş 🙂 Bu soydan gelen canlılar renk değiştirme konusunda hayli yeteneklidirler. Tehdit altında olduklarını hissettikleri an renk değiştirip kamufle olurlar ve böylece düşmanlarından korunurlar. Kafadan bacaklılar öyle mükemmel yaratılmışlar ki, derilerinin altında kromatofor denilen özel hücreler vardır. Bu hücreler sinir sistemine bağlıdır ve kas kasılmasıyla değiştir. Mini minnacık hücrelerin hareketi ile bu canlılar renk değiştirerek tehtikeden korunurlar.
Yan Gel Yat Büyüteç!
Bu arada unutmadan benden ve büyütecimden yardım isterseniz bize yazabilirsin. Adresi için sayfa başına bakan yeter… Acaba bir sonraki ay büyütecime neler katılacak?

Devamı derginiz Türkiye Çocuk’ta, abone olmak için tıklayın.

#BayBüyüteç #KafadanBacaklılar #Ahtapot #MürekkepBalığı #TürkiyeÇocuk #TürkiyeÇocukDergisi